Gry planszowe są z nami od wieków. To stwierdzenie jest bardziej prawdziwe, niż moglibyśmy sądzić. W najstarszą znaną nam grę planszową grali już Mezopotamczycy 5000 lat p.n.e. Oto lista pięciu najstarszych znanych nam gier planszowych z całego świata.
Zacznijmy od początku
Jak wcześniej wspomniałam, jedna z najstarszych gier planszowych jest z nami już od siedmiu tysięcy lat. Mowa tu o Królewskiej Grze z Ur. Za swoich czasów była popularna na terenach Mezopotamii. Najstarszy jej komplet znaleziono w grobowcach królewskich z Ur. Pochodzi prawdopodobnie z 2600 roku p.n.e.
Nie znamy dokładnych zasad Gry Królewskiej z Ur. Wiemy, że każdy gracz miał pięć pionków a jego zadaniem było przesunąć je na drugi koniec planszy składającej się z dwudziestu kwadratów. Stąd właśnie druga nazwa gry, gra na dwudziestu kwadratach.
Aby postawić swój pionek na planszy trzeba było wykonać odpowiedni rzut kostką.
Gra królewska z Ur była najprawdopodobniej prekursorem tryktraka.
Przenieśmy się do Egiptu
Była gra królewska. Teraz wznosimy się na wyższy poziom. Senet to gra, w którą grani nawet sami Faraonowie, dzieci bogów.
Znak planszy z pionami występuje już w najstarszych hieroglifach. Pierwszy komplet do gry odkryto w grobowcu Hesy’ego.
O popularności Senetu świadczy umieszczanie wizerunków osób grających w niego na wielu malowidłach. Często wchodził też w skład wyposażenia do życia pozagrobowego, czyli innymi słowy, przedmiotów wkładanych do grobowca.
Nie znamy dokładnych zasad Senetu. Wiemy, że plansza składała się z trzydziestu kwadratowych pól ułożonych w trzech rzędach. Każdy gracz miał do dyspozycji pięć pionków.
Deweloperzy gier z pomocą historyków wymyślili własne zasady Senetu. Dzięki temu możemy dziś zagrać w tą starożytną grę we własnych domach bez potrzeby budowania wehikułu czasu.
Czas na Afrykę!
Wari to gra planszowa pochodząca z Afryki. Nadal jest popularna, w dodatku nadal znamy jej zasady.
Do gry używano 48 żetonów i planszy z 14 dołeczkami. Dwa większe znajdowały się pośrodku i służyły do zbierania wygranych.
Jeden mecz Wari składał się z 7 partii, w których zmagało się ze sobą dwóch graczy. Na początku rozgrywki każdy z graczy ma w swoich 6 małych dołeczkach po cztery żetony. Ruch wykonywany był w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara. Gracz wyjmował wszystkie żetony z jednej ze swoich miseczek i rozkładał je po jednym do kolejnych dołków. Jeżeli żeton dostał się do pola przeciwnika, w którym były łącznie dwa lub trzy żetony, gracz zabierał je dla siebie jako premię i odkładał do dużej miseczki. Grę kończyła utrata żetonów przez jednego z graczy.
Istnieje wiele odmian Wari, które lekko modyfikują przebieg rozgrywki.
Teraz Chiny
Go. Prosta nazwa starochińskiej gry planszowej popularnej również w Japonii i Korei.
Początki tej gry sięgają 2000 roku p.n.e. Legenda głosi, że wymyślił ją cesarz Yao w celu kształcenia syna.Chiński historyk Ban Gu (92 - 30 p.n.e.) stworzył pierwszy podręcznik do gry w Go, dzięki któremu gra dotarła do Japonii.
Zasady Go możecie znaleźć tu. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Zasady_go) Ciocia Wikipedia chętnie wam pomoże.
A to skąd się wzięło?
Poprzednie gry, które tu opisałam, miały ściśle określone miejsce pochodzenia. Mezopotamia,Egipt… Jednak Młynek jest grą, o której pochodzeniu wiemy tyle, co nic. Pierwsze ślady jej miniatur pochodzą z grobów z epoki większości graczy graczy lola brązu.
Reguły Młynka są proste. Każdy gracz ma na początku 9 pionów. Wraz z kolejnymi rundami gracz kładzie po jednym swoim pionku na pola (punkty styków linii). Gdy ustawi trzy swoje pionki w linii prostej może zdjąć jeden z pionków przeciwnika. Gra kończy się, gdy jeden z graczy ma mniej niż trzy pionki lub nie może wykonać ruchu.
Uwaga! Ciekawostki! Młynek przeżywał czasy swojej świetności w średniowieczu. W dodatku w Młynek możemy grać nie tylko na planszy. Jest dostępny jako minigra w serii Assassin’s Creed w częściach III i IV:Black Flag.
Majka
Źródła:
ciocia Wikipedia <3
Źródła:
ciocia Wikipedia <3
Komentarze
Prześlij komentarz